wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Chciałbym pracować dla siebie! Chciałbym mieć własną firmę! Chciałbym sam dla siebie być szefem! Większość z nas chociaż raz w życiu pomyślała w ten sposób, ale wiem też, że zaledwie niewielka część osób zrobiła cokolwiek żeby ten cel zrealizować. Pora więc na kolejny artykuł o tym, z czym wiąże się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Były już wady prowadzenia działalności gospodarczej, więc przyszła pora na zalety.

Zalety prowadzenia własnej firmy

  1. Elastyczny i nielimitowany czas pracy. Pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz, ale musisz pamiętać, że od tego ile pracujesz zależy Twój zysk. Sam decydujesz o swoim urlopie i nie musisz nikogo o niego prosić. Jeżeli lubisz pracować w nocy, a charakter Twojej działalności na to pozwala, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś to robił. Jeżeli pracowałeś kiedyś jako freelancer to znajdziesz wiele podobieństw (tutaj poznasz prawdę o pracy freelancera).
  2. Brak przełożonego. Jesteś szefem. Nie ma osoby, która by Cię nadzorowała, stresowała czy stawiała wymagań. Sam jesteś dla siebie szefem i sam musisz od siebie wymagać.
  3. Zarobki zależne tylko od Ciebie, bez górnej granicy. Na etacie zarobisz tyle ile masz wpisane w umowie, a przy dobrych wiatrach możesz otrzymać dodatkową premię. Gdy prowadzisz działalność Twoje zarobki uzależnione są od jej wyników. Nie ma górnej granicy zarobków, więc jeśli masz dobry pomysł, jesteś w czymś dobry to możesz zarabiać ile chcesz.
  4. Budowanie czegoś swojego. Pracujesz na siebie i swoją markę, którą od podstaw budujesz. Dysponujesz swoją firmą, a po latach możesz ją przekazać komuś innemu lub sprzedać.
  5. Możliwość realizacji swoich marzeń. Masz hobby, pasję, którą można zamienić w źródło dochodu? Tworzysz własną firmę, realizujesz swoje marzenia, a jednocześnie zarabiasz.
  6. Atrakcyjne oferty, zniżki czy ulgi. Prowadząc własną działalność gospodarczą otrzymujesz atrakcyjne m.in. od operatorów sieci komórkowych, banków czy firm transportowych i logistycznych. Dzięki odpowiedniemu wyborowi metody opodatkowania działalności masz również możliwość zmniejszenia swojego podatku o koszty prowadzenia działalności.

Decyzja o tym czy lepsza jest dla Ciebie praca na etacie czy własna działalność gospodarcza zależy od wielu czynników, takich jak: Twoje umiejętności, cechy charakteru, wykształcenie czy branża w której pracujesz. Na etacie masz większą stabilność, ale zauważ, że żaden z najbogatszych ludzi na świecie nie pracuje na etacie, więc to ta forma daje większe możliwości.

Przeczytaj także: Najlepsze szybkie pożyczki pozabankowe

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.