na edukacji nie warto oszczędzać

Na czym nie oszczędzać… #2 edukacja i rozwój!!

Pora na drugi artykuł z cyklu „na czym nie oszczędzać…”, a po oponach zimowych kolej na edukację i rozwój. Wielokrotnie wspominałem już dlaczego ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy (m.in. tutaj), a dziś dowiesz się dlaczego nie warto oszczędzać na własnej edukacji i rozwoju.

Wielu ludzi twierdzi, że ich edukacja skończyła się wraz z ukończeniem szkoły czy studiów, co sprawia, że stale żyją w błędzie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze uczymy się każdego dnia, ponieważ ciągle doświadczamy czegoś nowego i musimy jakoś na to zareagować. Po drugie jeżeli zakończylibyśmy swoją edukację na szkole, to po kilku latach nasze umiejętności nie byłyby nikomu potrzebne, ponieważ świat się cały czas rozwija, a my czy tego chcemy czy nie, musimy za nim nadążać. Pamiętajcie: kto stoi w miejscu, ten się cofa!!

Inteligentny człowiek uczy się przez całe życie, a jego edukacja nie kończy się na edukacji akademickiej, wraz z opuszczeniem murów uczelni. Jeżeli pragniesz lepiej zarabiać, musisz najpierw zdobyć odpowiednie kwalifikacje oraz praktyczne umiejętności – z nieba Ci one nie spadną, jeśli nie będziesz się stale dokształcać i dopasowywać do trendów panujących na rynku (dowiedz się czy zasługujesz na podwyżkę). W gruncie rzeczy, dyplom ze studiów jest ważny, ale nie najważniejszy. Istotne jest, by samemu wiedzieć, jaką ścieżką chcemy podążać i jaka wiedza nam konkretnie jest potrzebna do tego, by osiągnąć obrane cele.

Uważam, że każdy człowiek jest swoją najlepszą, życiową inwestycją i dlatego powinien stale inwestować w swój rozwój. Kursy, szkolenia, konferencje, podręczniki, poradniki, e-learningi to kosztowne inwestycje, jednak ich zwrot może zmienić całe Twoje życie. Dlatego nie warto mieć wyrzutów sumienia, wychodząc z księgarni z drogą książką. Oczywiście, jeśli się uda ją dostać w promocji, to bajka, ale jeśli nie ma na rabat czy promocję akurat szans, a i na Allegro nie znaleźliśmy po niższych kosztach to nie ma co płakać, jeżeli wiadomo, że ta pozycja jest dla mnie szczególnie wartościowa i się przyda.

Zastanów się ile razy w życiu pomyślałeś, że gdybyś mógł to cofnąłbyś się w czasie, żeby podejść do swojej edukacji inaczej? Niestety podróże w czasie są niemożliwe, ale to czego nie zrobiłeś kiedyś możesz zacząć teraz, zamiast ciągle odkładać i stale żałować. Istotę edukacji odkrywamy dopiero z wiekiem, tak jak i kilka innych faktów o naszym życiu, które poznasz w tym miejscu.

P.S.: Otrzymaj 55 zł za założenie całkowicie darmowego konta osobistego i lokaty na 4% w skali roku.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.