jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku, czyli stop podwójnemu opodatkowaniu pracy za granicą

Miliony Polaków, szczególnie młodych emigruje z naszego kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków (artykuł o wadach i zaletach emigracji zarobkowej). Zarabiając w innym kraju, jako Polscy obywatele nadal muszą rozliczać się z polskim fiskusem. W tym momencie pojawia się problem podwójnego opodatkowania, ponieważ podatki odprowadzane są również do miejscowego urzędu.

W celu uniknięcia płacenia dwukrotnie podatku od tych samych dochodów Polska podpisała z każdym państwem UE umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. W skrócie umowy te umożliwiają odliczenie podatku zapłaconego za granicą, od kwoty podatku, który należy oddać polskiemu fiskusowi.

Przeczytaj także: Rejestracja samochodu z zagranicy

W sytuacji, gdy Polski obywatel pracuje lub pracował legalnie za granicą to najprawdopodobniej pobierane mu są od wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. Jak wynika z danych statystycznych zaliczki te w 98 % pobierane są w zawyżonej kwocie, w związku z czym przysługuje mu zwrot nadpłaconego podatku. W związku z tym, że przepisy podatkowe w każdym kraju są zawiłe i inaczej skonstruowane warto skorzystać z usługi profesjonalnej firmy zajmującej się zwrotem nadpłaconego podatku za pracę za granicą.

W Polsce największym podmiotem na rynku jest Euro Tax, czyli firma dokonująca rozliczeń walutowych związanych ze zwrotami podatku na podstawie zezwolenia ogólnego dokonanego przez Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej. Zezwolenie to znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych z dnia 15 kwietnia 2004 (Dziennik Ustaw z 2004, nr 73 poz. 658).


Korzystając z usługi Euro Tax nie ponosimy żadnych opłat wstępnych, a prowizja płacona jest dopiero po uzyskaniu zwrotu podatku. Wystarczy wypełnić krótki formularz, po czym oczekiwać na telefon od doradcy Euro Tax. Po ustaleniu szczegółów firma przesyła odpowiednie dokumenty, które należy wypełnić, podpisać i odesłać do EuroTax. Następnie zeznania podatkowe kierowane są do rozpatrzenia przez właściwy urząd, a po rozpatrzeniu, kończy się to najczęściej decyzją o zwrocie podatku. Zwrot podatku trafia na konto bankowe klienta i dopiero wtedy płaci się prowizję za usługę. Wypełnij wniosek – tutaj.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.