emigracja zarobkowa wady i zalety

Emigracja zarobkowa – zalety i wady

Wady i zalety emigracji zarobkowej poznało już na własnej skórze kilka milionów Polaków. Po przystąpieniu Polski do UE nasiliło się zjawisko emigracji zarobkowej, która stała się łatwiejsza ze względu na otwarcie rynków pracy dla Polaków jako obywateli wspólnoty. Już ponad dekadę miliony Polaków wyruszają za chlebem opuszczając ojczyznę.

Osobiście nigdy nie pracowałem za granicą, jednak mam wielu znajomych, którzy to robili bądź robią nadal. Dzięki temu, a ponadto dzięki własnym obserwacjom i Internetowi mam pogląd na ten temat. W artykule postaram się przedstawić zalety i wady emigracji zarobkowej pod kątem finansów, rodziny oraz perspektyw.

Zalety emigracji zarobkowej

1. Zarobki. Nad tym nie ma się co rozwodzić, ponieważ powszechnie wiadomo, że na zachodzie wykwalifikowani pracownicy zarabiają lepiej niż w Polsce. Wynika to głównie z różnic w kursach walut. Jak wiadomo najlepiej zarabiać tam gdzie jest drogo, a wydawać tam gdzie tanio (w tym przypadku w Polsce).

2. Podatki. Ostatnio w Polsce głośno było o kwocie wolnej od podatku, która jest śmiesznie niska. W innych krajach UE jest zdecydowanie wyższa, a państwo nie obciąża mieszkańców aż tak wysokimi zobowiązaniami. Większe podatki płacą bogaci, a dla przeciętnie zarabiających przygotowane są specjalne ulgi. (kliknij – uzyskaj zwrot podatku z zagranicy)

Przeczytaj także: Kiedy i jak uzyskać zwrot po datku z zagranicy?

3. Biurokracja. W Polsce jest tak rozbudowana, że przedsiębiorca, który chciałby przeczytać wszystkie wchodzące akty prawne musiałby poświęcić na to co najmniej 206 minut dziennie. Poza tym ciągle słyszymy o prześladowaniach ze strony US czy rujnowaniu przedsiębiorstw przez niekompetentnych urzędników.

4. Samodzielność. Większość wyjeżdżających to ludzie młodzi, którzy gdyby nie wyjazd nadal mieszkaliby z rodzicami. Dzięki emigracji mają okazję do przejścia przyspieszonego kursu dorastania oraz nauki odpowiedzialności.

5. Nauka języka. Sprawa dyskusyjna, ponieważ wielu nawet po latach za granicą nie potrafi porozumiewać się w obcym języku, jednak moim zdaniem wynika to z lenistwa. Będąc dłużej w obcym kraju mimochodem uczymy się języka, który staje się naszym atutem przy poszukiwaniu pracy po powrocie.

Wady emigracji zarobkowej

1. Rozbite rodziny. Jak wiemy związki na odległość to bardzo skomplikowane relacje, które często się rozpadają. Dzieci wychowują się bez rodziców, a partnerzy stają się dla siebie obcy. Będą kilka tysięcy km od domu można poczuć się wolnym, a to tylko prowadzi do zapomnienia i zdrady. Pocieszające, że nie zawsze tak jest. Lepiej, gdy emigruje cała rodzina, ponieważ wtedy cały czas są razem, osiedlając się w innym kraju.

2. Podwójne koszty. Mąż pracuje za granicą, a żona z dziećmi w Polsce? Co z tego, że on zarobi więcej skoro utrzymuje 2 gospodarstwa domowe – to polskie i siebie.

3. Kompetencje. Niektórym ludziom wydaje się, że za granicą praca na nich czeka. Tam również, a może nawet przede wszystkim trzeba posiadać umiejętności, które sprawią, że będziemy atrakcyjni dla pracodawcy. Jako przestroga niech posłużą filmy dokumentalne emitowane wielokrotnie w telewizji o ludziach, którzy wyjechali do pracy ale jej nie znaleźli i wstydzili się wrócić lub nie mieli na podróż. Byli w obcym kraju, a nie znali nawet podstaw języka.

4. Brak perspektyw po powrocie. Zazwyczaj praca wykonywana za granicą nie jest tożsama z wykształceniem pracownika. Co z tego, że skończył on studia, skoro wyjechał skraju i pracował fizycznie lub w restauracji. Po powrocie ma nikłe szanse na prace w zawodzie. Do tego dochodzą wymagania finansowe. Większość wracających z emigracji nie wyobraża sobie pracy za stawki obowiązujące w Polsce.

Przeczytaj także: W co zainwestować 10 tys.?

Podsumowując muszę stwierdzić, że decyzja o wyjeździe do pracy jest bardzo trudna. Z jednej strony wyższe zarobki, a z drugiej rozłąka. Każdy przypadek należy więc rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście nie należy się również nastawiać, że w innym kraju będzie lekko. Nikt nam nie będzie płacił za darmo. Jeśli nie chcemy pracować w Polsce, bo uważamy, że jest za ciężko to za granicą będzie jeszcze ciężej, ponieważ tam jesteśmy obcokrajowcami i musimy pokazać, że warto nas zatrudnić. Należy wziąć pod uwagę również to, że nie każdy będzie się nadawał. Trzeba coś umieć, być w czymś dobrym oraz chociaż trochę znać język żeby się dogadać i nie dać się oszukać.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.