lokata czy warto

Inwestowanie bez wychodzenia z domu – lokaty online

Lokata bankowa to najprostszy instrument inwestycyjny. Oczywiście wielu powie, że lokata to nie inwestycja, a jedynie oszczędzanie, ale zostawmy ten spór w spokoju. Jak pewnie wiesz bankowość internetowa jest obecnie tak popularna, że wielu nie wyobraża sobie bez niej funkcjonowania. Osobiście również należę do tego grona osób, ponieważ nie lubię stać w kolejkach. Jeżeli mam możliwość uniknięcia kolejek, a co za tym idzie załatwienia sprawy przez Internet to z radością z tej okazji korzystam. Bankowość internetowa pozwala nam wykonywać podstawowe czynności z domowego zacisza. Nie wychodząc z domu możemy założyć konto bankowe (polecam artykuł o wyborze konta osobistego), dysponować własnymi środkami wysyłając przelewy internetowe (przeczytaj o bezpieczeństwie wysyłania przelewów internetowych) czy zakładać lokaty online.

Od czego zacząć? Oczywiście od wyboru najkorzystniejszej dla nas oferty lokaty. Jeżeli zakładamy lokatę w placówce to możemy liczyć na pomoc doradcy, jednak jest on nastawiony na sprzedaż, więc jego pomoc nie musi być dla nas najlepsza. W związku z tym warto samemu mieć rozeznanie i wybrać odpowiedni bank. Przy zakładaniu lokaty online jesteśmy zdani na siebie. Przy wyborze warto skorzystać z porównywarki lokat bankowych, która umożliwia nam wybranie odpowiedniej oferty przy uwzględnieniu podanych przez nas kryteriów. Jest to lepsza (obiektywna) wersja doradcy bankowego.

 

 

Zakładając lokatę online dostajemy do wyboru oferty lokat bez konieczności otwierania konta w danym banku oraz takie, przy których musimy założyć dodatkowy rachunek.

Kiedy nie ma konieczności zakładania konta osobistego wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek online, w którym podajemy swoje dane osobowe i adresowe. Po wysłaniu formularza otrzymujemy na podany we wniosku adres email potwierdzenie, a ostatnim krokiem jest przelanie kwoty lokaty na podany nr rachunku bankowego. Po upływie terminu lokaty środki wraz z odsetkami wrócą na podane przez nas konto. Na przelew środków po wypełnieniu wniosku najczęściej mamy 14 dni.

Niektóre oferty lokat zawierają warunek dotyczący konieczności posiadania konta w danym banku. W takiej sytuacji najpierw wypełniamy wniosek online o otwarcie konta osobistego, a po jego założeniu wypełniamy wniosek o lokatę z panelu użytkownika konta bankowego. Założenie rachunku również możliwe jest wyłącznie online lub online z umową przesłaną kurierem. Warto również zapoznać się z ofertą lokat bankowych w ramach banku, w którym obecnie posiadamy rachunek osobisty, ponieważ wtedy wystarczy założyć lokatę przez panel użytkownika.

Bankowość elektroniczna pozwala nam dysponować swoimi środkami, wtedy kiedy mamy na to czas. Nie musimy w określonych godzinach udawać się do placówki bankowej, a co za tym idzie tracić czas na czekaniu w kolejkach. W związku z tym zachęcam do aktywnego korzystania z bankowości elektronicznej, ponieważ jest to bezpieczne, szybkie i wygodne.

P.S.: Ze swojej strony polecam 3 miesięczną lokatę Happy w Idea Banku z oprocentowaniem w wysokości 4,5% w skali roku, już od 1 000 zł. Lokata bez konta osobistego, całkowicie online.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.