jak znaleźć pracę na wakacje

Praca wakacyjna – czyli krótki poradnik czego i jak szukać

Wakacje to czas ładowania akumulatorów dla wszystkich uczniów i studentów, ale również doskonała okazja na zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń oraz tego co w tym przypadku chyba najważniejsze, czyli własnej gotówki. Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej lub studentem, a Twoi rodzice nie należą do grona milionerów to dobrze byłoby, gdybyś pomyślał o pracy wakacyjnej.

Co daje praca wakacyjna?

Na początek warto żebyś wiedział, jakie korzyści niesie za sobą praca wakacyjna. Podstawowe zalety tego typu zajęć to:

– zarobienie własnych pieniędzy – co powiesz na pracę przez miesiąc, a potem wymarzone wakacje ze znajomymi? Lepiej mieć na nie własne środki niż być uzależnionym od woli rodziców.

– zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego – studiujesz, ale rubryka „doświadczenie zawodowe” w Twoim CV jest ciągle pusta? Wakacje to doskonały moment na zdobycie doświadczenia. Jakakolwiek praca pokazuje kolejnemu pracodawcy, że jesteś samodzielny i odpowiedzialny, a także, że wykazujesz się inicjatywą. (poznaj korzyści z bycia studentem)

– przygoda – nie masz planów na wakacje i nudzisz się w domu. Idź do pracy, a poza pokonaniem nudy, będziesz miał własne pieniądze.

Jakiej pracy na wakacje szukać?

Wszystko fajnie, tylko jakiej pracy szukać w wakacje? Oczywiście nie nastawiaj się na pełen etat czy pakiet socjalny. Praca wakacyjna to w pewnym sensie praca dodatkowa, najczęściej na podstawie umowy zlecenie. Czego szukać:

– praca na magazynie – podstawowe prace magazynowe nie wymagają dużych kwalifikacji, więc na okres wakacyjny często przyjmowani są młodzi ludzie, którzy zastępują etatowych pracowników w czasie ich urlopów (często pracowników szukają firmy kurierskie i Poczta Polska);

– zbiory owoców – wyjazdy na truskawki, wiśnie czy jabłka to połączenie zarabiania z nawiązywaniem nowych kontaktów i dobrą zabawą;

– roznoszenie ulotek – chyba najpopularniejsze, jednak należy współpracować tylko z zaufanymi firmami;

– praca w restauracji – w okresie letnim restauracje otwierają ogródki, co sprawia, że w tym samym czasie muszą obsługiwać większą liczbę klientów, a co za tym idzie potrzebują więcej kelnerów;

– call center – zdobędziesz dodatkowe umiejętności, takie jak m.in. odporność na stres, czy umiejętności sprzedażowe;

– praca za granicą – praca najczęściej w rolnictwie czyli zbiory owoców i warzyw, cięższa niż w Polsce, ale zdecydowanie lepsze zarobki.

Jak szukać pracy wakacyjnej? Przede wszystkim w Internecie (np. tutaj), ale warto również osobiście odwiedzić firmy, które działają w okolicy i zapytać o możliwość zatrudnienia na okres wakacji.

P.S.: Zapraszam do opisywania w komentarzach swoich prac wakacyjnych, a także przedstawiania innych możliwości podjęcia zatrudnienia na wakacje.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.